6. 6. 2014

Devadesátiny tankisty od Dukly

Napsal(a)  R.Š.

V posledních květnových dnech oslavil svoje devadesáté narozeniny plukovník ve výslužbě Bedřich Opočenský, příslušník 1. československé tankové brigády v SSSR. 

Narodil se v evangelické obci Český Boratín na Volyni (dnes západní Ukrajina).  Rodina Opočenských vlastnila zemědělskou usedlost a jeho otec si navíc přivydělával truhlařinou.

V době nacistické okupace Volyně byl příslušníkem odbojové organizace Volyňských Čechů s názvem Blaník a po osvobození jeho rodné obce Rudou armádou se spolu s dalšími občany přihlásil do tvořícího se 1. československého armádního sboru v SSSR.

Před odvodní komisi v Rovně je přivedl bývalý taxikář Václav Vlk, který od velení odbojové organizace Blaník dostal za úkol pro armádu vycvičit řidiče. Měl doma auto, a protože za války byl nedostatek benzínu, stálo auto na špalkách. Vybraní zájemci z řad odbojové organizace k němu večer chodili a tak je „na sucho“ učil řídit. Ludvík Svoboda Václava Vlka při odvodu pochválil a zeptal se velitele tankové brigády Václava Janka, co tomu říká, ten odpověděl: „Ano, budou řidiči, ale tanků!“ Tak se náš oslavenec stal tankistou.

Základní výcvik absolvoval v prostoru osady Kiverce. Po jeho absolvování byl zařazen do kurzu pro velitele tanku. Když vypuklo Slovenské národní povstání, zapojil se se svojí jednotkou do Karpatsko – dukelské operace. Pro nedostatek tanků dostal Bedřich Opočenský svůj první tank až u obce Zyndranowé. Jako velitel tanku se zde zúčastnil svého prvního bojového nasazení. V rozmáčeném blátivém terénu nakonec se svým T-34 zapadl. Až po německém ústupu byl vyproštěn traktory dodanými Spojenci. Účastnil se rovněž Jaselské operace, kde byl lehce raněn, a po ní i Ostravské operace.  Dne 9. května 1945 byl v Praze při autonehodě znovu lehce zraněn. Po vyléčení až do začátku 1946 sloužil jako velitel tanku na severní Moravě.

Následně demobilizoval a usadil se na statku se zámečnickou dílnou v Sedleci u Litoměřic. Dílnu mu po únoru 1948 znárodnili. Od roku 1951 začal pracovat v místním Jednotném zemědělském družstvu (JZD). Družstvo po několika letech práce v traktorové stanici opustil a až do odchodu do penze byl zaměstnán v textilním podniku jako dílenský mistr. V současnosti žije na Litoměřicku.

Plukovníku Bedříchu Opočenskému přejeme do dalších let hodně štěstí, zdraví a spokojenosti.