4. 8. 2014

Nezranitelný Arnošt Steiner

Napsal(a)  M.KL a R.Š.

Náš další medailonek je věnovaný "nezranitelnému" Arnoštu Steinerovi, který prošel celou bojovou cestou z Buzuluku do Prahy. Vždy se pohyboval v přední linii nebo přímo na čele útoku. Za svou statečnost obdržel sedm Čs. válečných křížů 1939.

...
"Proud myšlenek překrývá nejdříve slabé, avšak každou vteřinu sílící burácení tankových motorů. Cesta se otřásá. Velitel průzkumu posílá část svých vojáků do pole u cesty, aby nás mohli v případě nebezpečí podpořit palbou. Zůstáváme na cestě tři a čekáme na první tank. Už se blíží a já v domnění, že vojáci měli pravdu, zvedám ruku. Tank prudce zastavuje několik metrů přede mnou. Okamžitě jsem poznal charakteristické přilby vojáků, sedících na tanku. Dávka z našich automatů našla svůj cíl. Někteří volají o pomoc. Skočili jsme po hlavě do příkopu u cesty.

Otevřel se příklop prvního tanku a německý důstojník začal chrlit rozkazy. Fricové kolem sebe střílejí jako pominutí. Vzadu se někdo ptá, co se děje. Odpověď zní: „Partyzáni.“ Ležíme jen několik metrů od tanku. Naštěstí německý důstojník vztekle nadává každému, kdo se objeví v blízkosti tanku. „Neumíte hledat, přece se nepropadli do země!“ zuří. „ Střílejte do keřů u cesty, střílejte do všeho, musíme je dostat alespoň mrtvé!“

Jeden z friců postupuje příkopem. Srdce mi tluče až kdesi v hrdle. Půjde-li dál, klopýtne přes nás. Jsme odhodláni prodat své životy co nejdráž. Celou situaci najednou vyřešil pisklavý hlas důstojníka v tanku nad námi: „ Ty ulejváku, nechceš hledat partyzány v mém tanku, co? “Fric se rychle obrátil a během se zachránil v dosahu zuřivce. Slyšel jsem, jak si voják ležící vedle mne zhluboka oddechl. I já jsem cítil, že jsem unikl smrti."
...